מצא את הספק המתאים לך

העוזר האישי שלי

הסכם חברים – סוציאליזם מודרני

הקיץ יש חתונה אחת בחבר’ה. עוד שנתיים יהיו 6.
בואו נתנתק לרגע מהתחושות ונדבר ביזנס.

צפיות (6213)
תגובות (0)
תאריך 24/09/2012

 בין אם הגעתם לכאן במקרה או בכוונה, הקונספט של “הסכם חברים” לקראת חתונות הוא נושא שנוי במחלוקת, אבל אם אתם חלק מחבורה בינונית-גדולה ? קחו כמה דקות ללמוד את הנושא על מנת להמנע מהשאלה “כמה שמים” ומחור בארנק.

בקצרה, “הסכם חברים” הוא קבלת החלטה המוסכמת על מעגל חברים הקרוב לגבי העלויות העומדות בפניהם לקראת החתונות שבאופק. ההגדרה “עלויות” מתייחסת לרוב לסכום המתנה (האחיד!) שכל אחד מהחברים נותן באירוע אך יכולה גם להתייחס למסיבות רווקים/רווקות וכו’. בעצם, התוצר של הסכם כזה יכול להיות בפשטות 350/700. כלומר, 350 ? ליחיד, 700 ? לזוג. לא משנה מי החבר שמתחתן, לא משנה מתי, איפה, עם מי…

ננסה להסביר למי זה מתאים, מתי כדאי לעשות אותו (ומתי לא) אבל קודם נתחיל בהתייחסות לכמה עקרונות חשובים לדעתנו.

חברות לא נמדדת בכסף.

עזבו את הקלישאה. בואו נדבר על המציאות- למה להיגרר למצב הכל-כך לא טבעי שמצריך אתכם “לתמחר” חברות. כמה שווה החברות שלכם עם אבי ואיה? 600 ?? 1,200 ש”ח? נגיד שהסכמנו על 800. מה יקרה כשתשמעו שעידן ומאיה מביאים להם 900? אחרי הכל, הם היו איתם שלוש וחצי שנים בגרעין, אבל אתם הייתם איתם בברצלונה בסתיו 2006.. אז עלינו ל 1,000? תמחור החברות והיחסיות מול החברים האחרים הם זרעים לא חיוביים במארג העדין משהו, שאנחנו קוראים לו בגאווה “חבר’ה”.

הקיץ יש חתונה אחת בחבר’ה. עוד שנתיים יהיו 6.

הניצנים הראשונים של חתונות נראים באופק הקרוב. אולי זה מרגש אתכם, אולי זה מלחיץ אבל לצורך הדיון העקרוני והרציונאלי שלנו בואו נתנתק לרגע מהתחושות ונדבר ביזנס. נסכים לרגע לצורך ההדגמה על 800 ? לזוג לחתונה + מסיבת רווקים/רווקות 200 ? (רק לצורך התוצאה העגולה) ואנחנו עם ממוצע של 1,000 ? לחתונה (כן, לפני שמלה, ספר, מונית ורגיעון). עכשיו נותר לעשות חישוב פשוט- כמה חברים אתם? אם בחבורת הייחוס הזאת נכללים 15 חברים ? מדובר ב 15,000 ?! רוצים לחלק לתשלומים שווים? אי אפשר- קיץ הבא, בעזרת השם, הגל יגיע (ותאמינו לי ? אם לא בקיץ הזה, אז בקיץ הבא), ותקבלו דוח של 6,000 ? בחודשיים וחצי.

הדבר האחרון שהחתן והכלה רוצים

שהרחבה תתרוקן ב 11:00. שאמא של החתן תעלה לברך. שהחופה תהיה ארוכה. גשם.

טוב, האמת יש הרבה דברים שהם לא רוצים, אבל הדבר האחרון שאתם תרצו כשיגיע היום ותחלקו הזמנות לחתונה, הוא שאחד החברים הקרובים שלכם, טיפה, ממש טיפה, בסתר ליבו קצת, אבל ממש קצת, יתבאס כי 1500 ? לא באים לו טוב עכשיו (בחיים האמיתיים יש שכ”ד, משכנתא, טסט לרכב, ועוד לא הזכרנו ילדים…).

כשזאת החתונה שלך, את כבר יודעת שההוצאות כל כך לא פרופורציונאליות, והתמחור של כל הספקים כל כך לא ריאלי שעוד 3000-4000 ? ממש לא משנים בתקציב של האירוע. (אם אתם 10 חברים. כל אחד יביא 700 ? לזוג במקום 1000 ?- מדובר ב 3000 ? הבדל מתוך 120,000 בממוצע שזוג מוציא- 2.5%). ופה מגיעה הפנייה הנרגשת לזוג הראשון שהתארס- אתם הראשונים בחבר’ה שמבינים את זה באמת. תתפלאו, אבל לא כל החברים שלכם מבינים שאלה הסכומים שיום אחד גם הם יוציאו על חתונה.

תורת המשחקים

כבר בהתחלה ציינתי שההסכם הזה מתאים למעגל החברים הקרוב שלכם בלבד. תחת ההנחה הזאת, ככל הנראה שתישארו חברים גם בשנים הקרובות, ולא צריך להיות פרופ’ אומן כדי לדעת שהכל יתקזז בסוף. כמו כל מאזן חשבונאי- בעוד 5 שנים תחזירו את כל מה שקיבלתם.

מעבר לכך,בדרך כלל, הכיף החד-פעמי של לקבל כמה צ’קים גדולים בחתונה מתגמד לעומת הבאסה החוזרת של לפתוח את האקסל ושוב לרשום צ’ק של 1000 ? בחודש שדפקו לכם את הפגוש ועשיתם עקירה כירורגית .

יש פירצות. וזה טוב.

למרות שעוד מעט נמליץ לכם להחתים את כולם על ההסכם כדי למנוע אי נעימויות בעתיד, לא מדובר בחוק מדינה. אפשר עדיין להשאיר כמה “פירצות” במסמך הזה. אפשר, למשל, להתעלם מתמחור מסיבות הרווקות, אפשר להעניק “מתנת אירוסין”, אפשר לפנק את הזוג במשהו קטן ביום שאחרי החתונה, או להשקיע באיזה סרט חברים בלתי נשכח. כמו שכבר אמרתי- חברות לא צריכה להימדד בכסף.

 

פרטים טכניים

אם הגעתם עד השלב הזה, כנראה שהסוציאליזם זורם בעורקכם או שאתם פשוט רציונאליים. בכל מקרה קצת פרטים טכניים יותר קונקרטיים למעוניינים:

למי זה מתאים- פחות מתאים לחבורות קטנות (עד 5 חברים), אבל המתמטיקה מופיעה בכתבה. תחשבו בעצמכם.

מתי עושים- התזמון האידיאלי הוא לפני הצעת הנישואין הראשונה בחבר’ה. ככה אף אחד לא יחשוב שזה אישי נגדו (נכון, אין סיבה שיחשבו כך, אבל כלות הן לא קלות). כמובן שאם יש פתיחות ודו-שיח אפשר גם בשלבים מאוחרים יותר.

מה עושים בפועל- דבר ראשון חשוב לדעת שההפנמה של ההסכם הזה לוקחת זמן (מנסיון). התחלה טובה תהיה לשלוח את הכתבה ל- 2-3 חברים שיבינו אתכם. אח”כ כדאי להיפגש בפורום רחב ולדון בנושא. תכנסו לכמה “מחשבוני מתנות” כדי לקבל טווח כסף. קחו בחשבון שלפעמים יהיה קשה להגיע להבנה והסכמה (כי יהיו שיגידו שעצם ההסכם קובע “תמחור” לחברות). אפשר לחפש סכום בח”י שקרוב לטווח שלכם כדי שיהיה מזל.

איך מוציאים לפועל- הגעתם לסכמה? מעולה. תשלחו עותק של ההסכם לכולם במייל כדי שכולם (גם בני הזוג!) יהיו חשופים להסכמה הסופית ויוכלו להציע שינויים. חתימה על המסמך היא אקט מחייב ולכן הוא מומלץ, אבל זה כבר שיקול שלכם.

זהו. מעתה ועד קיץ 2016 אתם מסודרים. לא צריכים להתלחשש בהסעה בדרך לבאר של סבא כדי להבין כמה כולם מביאים. לא מתמחרים את החברות שלכם בכסף. מוטרדים בדבר אחד בלבד- איך להפוך את הערב של החברים הכי טובים שלכם לבלתי נשכח.

בואו להתייעץ על הסכם חברים בפורום שלנו

 

בקרו אותנו בפייסבוק

 

עוד כתבות ביום החתונה

+ עוד עסקים

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

כניסת רשומים

הזן את פרטי הגישה שלך לאתר

שכחתי סיסמא

נשלחה לך סיסמא למייל!

בטל

CLOSE
CLOSE