מצא את הספק המתאים לך

העוזר האישי שלי

סרט חתונה – טיפים לצילום במצלמות ביתיות

התאורה, גובה המצלמה, רעשים וזנבות – שמרית פלטין גור מרכזת עבורכם את כל מה שצריך לדעת על צילום ביתי – כולל בסמארטפון!

צפיות (6354)
תגובות (0)
תאריך 24/06/2013

צילום וידאו הפך כבר לחלק בלתי נפרד מחיינו. כולנו מתעדים את הרגעים החשובים לנו, חולקים אותם ושומרים כזיכרון. הרבה מהרגעים האלה הופכים מאוחר יותר לסרטון מתנה לחברים שמתחתנים, או למצגת יום הולדת לבן משפחה. בין אם אתם עורכים סרט בעצמכם, או נותנים את החומרים לעורך/ת מקצועי/ת, כדאי שהסרטים שאתם מצלמים יהיו באיכות כמה שיותר טובה ומצולמים נכון, ככה שהתוצר הסופי יראה כמה שיותר מקצועי.

שמרית פלטין גורעורכת וידאו מקצועית אספה לכם כמה טיפים לצילום וידאו ביתי, מספר כללים פשוטים שיעזרו לסרט שלכם להראות הכי טוב שאפשר. 

1. תכנון

חשבו מראש מה אתם רוצים לצלם, איזה מסר אתם רוצים להעביר. התבוננו, בחנו את המרחב, בחרו את המיקום הכי טוב, וחשבו על הפריים שלכם. ורק אז לחצו על רקורד.

2. תאורה

האלמנט הכי חשוב בצילום הוא התאורה. אופן העבודה הטכני של המצלמה תלוי בתאורה וככל שיש פחות תאורה, הצילום בד”כ יצא פחות טוב. תמיד העדיפו תאורת יום טבעית, אין כמו אור השמש. אם אתם מצלמים בתוך בית, פתחו את החלונות. אבל השתדלו שקרני השמש יאירו את האובייקט המצולם ויגיעו מאחורי המצלמה. זאת אומרת, שהמצלמה לא תופנה ישירות לתאורה, אלא שהתאורה תגיע מאחורי המצלמה ותופנה לאובייקט.
טיפ: אם אתם מצלמים בבית, ואין תאורה חיצונית, נסו להוסיף תאורה מלאכותית. קחו פנס, כוונו אותו כלפי קיר לבן שנמצא מול האוביקט, או כלפי בלוק קלקר אותו תחזיקו מול האובייקט המצולם. קרני האור יוחזרו מהלבן אל האובייקט ויאירו אותו בתאורה רכה.

3. יציבות

העין שלנו סורקת מאוד מהר את שדה הראיה, ויש נטיה להזיז את המצלמה מהר כמו שהעין יודעת, אבל המצלמה לא מספיק מהירה, וכשעושים תנועה מהירה מדי מתקבלת תמונה מרוחה לא נעימה, שאי אפשר להשתמש בה. אם אפשר, העזרו בחצובה. בצילום ידני השתדלו כמה שאפשר להחזיק את המצלמה באופן יציב ובלי הרבה תזוזות. השתמשו בשתי ידיים, גם אם זה נייד. אם האובייקט שאתם מצלמים זז, והמצלמה צריכה לעקוב אחריו, עשו את זה לאט לאט, בתנועה איטית ובעדינות, גם אם נראה ש”מתפספס” משהו. חשבו על כך שהתנועה תראה כאילו תוכננה מראש, במקום תנועה פתאומית. אם אתם רוצים לעשות תנועת pan, צילום בתזוזה מצד אחד לשני, החזיקו את המצלמה ישר והזיזו את היד הכי לאט שאתם יכולים.
טיפ: בצילום בסמארטפון צלמו לרוחב ולא לאורך. כל הפורמטים של הוידיאו הם מלבן רוחבי, וזה הפורמט העדיף לעריכה.

 

4. פריים

שימו לב לפריים שלכם. אם אתם מצלמים בתוך בית, הזיזו כוסות מהשולחן וחפצים מיותרים שנראים בתמונה. נסו לייצר פריים כמה שיותר נקי, בלי יותר מדי אובייקטים ברקע. אם אתם מצלמים בחוץ, שימו לב שפח הזבל או העמוד הלא יפה, לא נכנסים לפריים.

5. בגובה העיניים

הדרך הנכונה לצלם אנשים היא בגובה העיניים. החזיקו את המצלמה כך שעיני הצופה יהיו מקבילות לעיני האדם המצולם. אם אתם מצלמים ילדים או בעלי חיים, רדו על הברכיים לגובה שלהם.

6. שקט על הסט

בזמן הצילום לא מדברים, ומנסים להיות רגועים. הסאונד של הסרט הוא משהו שבד”כ מוסיפים בעריכה, אך פעמים רבות יש צורך בסאונד הטבעי שהמצלמה קולטת בשביל העריכה. קטעים רבים נחתכים החוצה, כיוון שהצלם בדיוק אמר משהו, למרות שהקטע עצמו היה טוב. לכן לא כדאי לדבר, ולהנחות גם את כל מי שנמצא בסביבה להמעיט בדיבור ולהשתדל להיות כמה שיותר בשקט. נשימות רגועות ובקצב אחיד יעזרו לכם להישאר יותר יציבים ולהשתמש בתנועות מצלמה עדינות יותר.

7. זנבות

כשאתם מתחילים את הצילום, המתינו כ-5 שניות והתנהגו כאילו השוט שלכם מתחיל אחרי 5 השניות האלו, ולא מיד עם הלחיצה על הכפתור. יש מצלמות שלוקח להן זמן להתחיל את פעולת הצילום. חושבים שסיימתם את השוט? חכו עוד כמה שניות, עם המצלמה באותו הפריים ורק אז לחצו stop. השאירו זנב לעורך/ת, שתהיה לו/ה גמישות בעריכה. עדיף שיהיה קצת יותר מדי, מאשר שלא יהיה מספיק.

בהצלחה!

כמה סרטונים מבית היוצר של שמרית:

 

עוד כתבות בהחתונה

+ עוד עסקים

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

כניסת רשומים

הזן את פרטי הגישה שלך לאתר

שכחתי סיסמא

נשלחה לך סיסמא למייל!

בטל

CLOSE
CLOSE